Změnit jazyk:

Alternativní rodinné modely: psychologické aspekty lesbického rodičovství

Autor Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny; Fakulta sociálních studií; Masarykova Univerzita
Název organizace Institut výzkumu mládeže, dětí a rodiny, Fakulta sociálních studií, Masarykova Univerzita
Rok vydání 2012
Typ zprávy monografie
Anotace Předkládaný projekt se zabývá problematikou rodičovství lesbických žen. V tuzemském odborném kontextu není problematika homoparentality navzdory své společenské aktuálnosti zatím podrobněji řešena. Studie na české homosexuální populaci indikují nárůst zájmu o rodičovství, artikulovaný zejména lesbickými ženami. Projekt tematicky i metodologicky navazuje na doktorský výzkum avrhovatelky realizovaný v letech 2004-2008. Jeho hlavním cílem je přiblížit rodičovskou zkušenost a rodinné fungování v různých typech tzv. lesbických rodin. Zvláštní pozornost bude věnována identifikaci specifik období přechodu k rodičovství s důrazem na dílčí aspekty (klíčové momenty a události) rozhodovacího procesu lemujícího cestu k rodičovství. Jde o zachycení procesu konstrukce významů, s pomocí kterých lesbické ženy popisují a vysvětlují vlastní rodičovskou zkušenost. Cílem je zachycení fenoménu z pozice subjektu, tj. snahou je postihnout, jak samy lesbické matky své rodičovství chápou a jak jej konceptualizují. Projekt je koncipován jako terénní kvalitativní výzkum založený na metodě semistrukturovaného interview, focus group a zúčastněného pozorování. Jedná se o exploračnědeskriptivní výzkumný design. Získaná data budou zpracována na základě principů interpretativní fenomenologické analýzy. Výsledky budou diskutovány s analogickými zahraničními studiemi se zřetelem na specifika charakteristická pro český sociokulturní kontext.
Klíčová slova alternativní rodinné modely; lesbické matky; rodičovství; rodina; rodinné procesy
Typ výzkumu kvalitativní
Datum zahájení 1. 1. 2011
Datum ukončení 1. 1. 2012
Obor AN Psychologie
Poznámka Výstupy z projektu: POLÁŠKOVÁ, Eva. Plánovaná lesbická rodina: klíčové aspekty přechodu k rodičovství. Vyd. 1. Brno : Masarykova univerzita, 2009. 250 s. Psychologie. ISBN 978 -80 -210 -5013 -6.
Email na řešitele simkova@fss.muni.cz
Dostupnost dostupný u řešitele
Uložení zprávy Institut výzkumu mládeže, dětí a rodiny, Fakulta sociálních studií, Masarykova Univerzita, Joštova 218/10, Brno 62000
Instituce Institut výzkumu mládeže, dětí a rodiny, Fakulta sociálních studií, Masarykova Univerzita
Možná souvislost
Správce registru Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Provozovatel Národní pedagogický institut ČR
Ve spolupráci Česká rada dětí a mládeže
Odkazy vyzkumy@npicr.cz Hlášení závad Ochrana osobních údajů